<Song
 
AnasayfaKapıTakvimGaleriSSSAramaÜye ListesiKullanıcı GruplarıKayıt OlGiriş yap

Paylaş | 
 

 Güney Kore'nin Kültür ve Sanatı

Aşağa gitmek 
YazarMesaj
Admin
Admin
avatar

Mesaj Sayısı : 660
Kayıt tarihi : 04/12/09

MesajKonu: Güney Kore'nin Kültür ve Sanatı    Paz Nis. 15, 2012 12:47 am

Güney Kore'nin Kültür ve Sanatı
***
Güney Kore'nin Kültür ve Sanatı
UNESCO Hazineleri İçinde Korea Kore - dünyanın en büyük kıta çıkık bir yarımada - Coğrafya benzersiz olarak Kore özellikleri gelişimine büyük katkıda bulunmuştur. Ülkenin Kültür ve Sanat Vakfı Kore kimliktir: kıta ve ada halkları ile ilişkili özellikleri bir arada. Birçok bin yıl Kore rağmen çevresel konumu kuzeydoğu Asya baskın kıta kültürleri ile etkileşim. Oldukça, büyük dinlerin ve diğer Asya bölge gelenekleri accomodating ise, ülkenin hangi bazı insanlar arama "konusunda" Kore kültürünün birçok yönden gerçekten ayrı bir kültür geliştirmiştir

Bu topografik etkisi altında dalmış henüz canlı, iyimser ama duygusal bir kültür yarattı barış-sevgi henüz dinamik bir karakter geliştirmek Kore insanlar geldi.

Yatırımcı odaklı destek sistemi

Dünya Mirası

unesco Dünya Kültür Mirası Listesi'ne Kore hazineler çok sayıda yerleştirerek benzersiz bir değer ve Kore kültürünün farklı karakteri tanıdı. 1995 Yılında unesco Gyeongju, Gyeongsangbuk-do eyaletinde de liste Bulguksa Tapınağı ve Seokguram mağara, eklendi; Haeinsa Temple Janggyeongpanjeon, Depositories: Gyeongsangnam-do ili Tripitaka Koreana Woodblocks için; ve Jongmyo, Seul Royal atalarının tapınak.

Seul sarayda alace Hwaseong kale içinde Suwon girdi ve listede 1997 yılında. 2000'de, iki ek Kore hazineleri listeye eklenmiş: Gochang, Hwasun ve Ganghwa; dolmen siteleri ve Gyeongju tarihi alanları, başkenti olan antik Silla Krallığı (57 m.ö. - m.s. 935), sayısız kültürel hazineleri ve tarihi burada dikkatle korunur. 2007 Yılında Kore adlı unesco volkanik ada Jejudo ve onun lav tüp tanıklık gezegenimizin tarihini taşıyan olağanüstü güzelliğin doğal özellik. 2009 Yılında 40 Kraliyet mezarları Joseon Hanedanı listesine eklendi. Onlar topografyası, onun Çince adı feng shui tarafından İngilizce olarak bilinen göre kehanet antik teorisine göre inşa edilmişti.751 Yılında 23 yıllık dönem başlangıcı sırasında Silla Krallığı üzerinde baş Bakanı Kim Dae-seong (701-774) tarafından Bulguksa Tapınağı ve Seokguram mağara inşa. O yoksul dul bir önceki hayatında Erdemli oğlu olmuştu çünkü Kim baş bakan oğlu olarak reincarnated kaydedilir. Kendisi baş Bakanı oldu ve veliler şimdiki hayatının onurlandırmak için Bulguksa ve anne önceki hayatı onuruna Seokguram denetleyecek 750'de istifa etti. Bulguksa ortak ibadet ve Seokguram için özel ibadet kral oldu.

Bir dizi taş teraslar kurulmuş Bulguksa ile Mt.Tohamsan ormanlık eteklerinde kayalık arazide organik bir bütün olarak görünen içine karışır.
Sayfa başına dön Aşağa gitmek
Kullanıcı profilini gör http://songilgook.yetkin-forum.com
Admin
Admin
avatar

Mesaj Sayısı : 660
Kayıt tarihi : 04/12/09

MesajKonu: Geri: Güney Kore'nin Kültür ve Sanatı    Paz Nis. 15, 2012 12:51 am

Gyeongju Bulguksa Tapınağı görkemli girişinde. Tapınak, 1995 yılında unesco Dünya Miras Listesi'ne yazılı idi.
Tapınağın Dabotap (birçok hazineler Pagoda) ve Seokgatap (Pagoda tarihi Buda) Cheongungyo (mavi bulut Bridge), Baegungyo (beyaz bulut Bridge) ve Chilbogyo (yedi hazineleri Köprüsü) yanı sıra evler - üç merdivenler sembolik Buda manevi bir laik dünya neden köprüler denir. Orada birçok diğer olağanüstü hazineleri içinde ve dışında yaldızlı dahil tapınak gerekçesiyle, Buda heykelleri bronz.

Daeungjeon (Ana Salon) avlusu hakim iki Kore'nin en güzel Rölyefler vardır. 8.3 Metre yüksekliğindeki Seokgatap ve 10,5 metrelik Dabotap hem de yaklaşık 756 inşa edildi. Seokgatap eril basitlik ve Prens onurlu karakterizedir ve ise son derece dekoratif Dabotap daha kadınsı ve dünya karmaşıklığı sembolize manevi yükselme Sakyamuni öğretisi aracılığıyla temsil
Sayfa başına dön Aşağa gitmek
Kullanıcı profilini gör http://songilgook.yetkin-forum.com
Admin
Admin
avatar

Mesaj Sayısı : 660
Kayıt tarihi : 04/12/09

MesajKonu: Geri: Güney Kore'nin Kültür ve Sanatı    Paz Nis. 15, 2012 12:53 am

eder. Ana Buda, Seokguram Grotto at Bulguksa Tapınağı karmaşık
Seokguram Grotto, yıllar boyunca birçok kez tadilat gerçekleştirdi. Bu yapay olarak oluşturulan bir taş Mağarası 38 Bodhisattvas tarafından çevrili büyük bir oturmuş Buda featuring olduğunu. Grotto, gibi yapılar, Bulguksa, granit yapılır.

Seokguram, bir geçit tarafından bağlanan kubbeli bir tavan ile dikdörtgen bir antre ve yuvarlak bir iç oda oluşur. Dışında bir tek blok granit yontulmuş, sessiz meditasyon ve yüzünü bir sakin, tüm bilmek ifade 3.5 ana Buda edebililiyorsa Doğu, gözleri ile bakan bir lotus taht üzerinde oturan metrelik kapalı. Seokguram Silla'nın bilgi Mimarlık, matematik, geometri, Fizik, din ve sanat bir arada organik bir bütün halinde temsil eder ve Kore'nin büyük Budist başyapıtlarından biridir. Janggyeong Panjeon, iki depolama salonu Haeinsa Tapınağı, depoları için Tripitaka bazı 81,258 ahşap baskı bloklar, oluşan Koreana, Budist canon Goryeo Hanedanlığı sürümü vardır. 52 Milyon fazla Çince karakterler hassas işlenmiş, bugün dünyada mevcut en eski ve en kapsamlı Budist canon öyle.

Jongmyo, Royal atalarının tapınak, 1395, üç yıl sonra Joseon Hanedanı kuruldu ithaf edilmiştir. Krallar ve queens ruhu tabletler enshrines. Ayrıntılı anma törenleri ve onları Jongmyojeryeak olarak adlandırılan eşlik eden, müzik, Oral ve soyut insanlık mirası başyapıtları belirlenmiş. Joseon atalarının anma törenleri, tören reenactments, Jongmyo, her Mayıs ayının ilk Pazar günü yapılmaktadır. Haeinsa Temple Janggyeong
Sayfa başına dön Aşağa gitmek
Kullanıcı profilini gör http://songilgook.yetkin-forum.com
Admin
Admin
avatar

Mesaj Sayısı : 660
Kayıt tarihi : 04/12/09

MesajKonu: Geri: Güney Kore'nin Kültür ve Sanatı    Paz Nis. 15, 2012 12:54 am

Sayfa başına dön Aşağa gitmek
Kullanıcı profilini gör http://songilgook.yetkin-forum.com
Admin
Admin
avatar

Mesaj Sayısı : 660
Kayıt tarihi : 04/12/09

MesajKonu: Geri: Güney Kore'nin Kültür ve Sanatı    Paz Nis. 15, 2012 12:55 am

Haeinsa Temple Janggyeong Panjeon, Depositories için Tripitaka Koreana Woodblocks
Alace Sarayı ilk 1405 inşa edilmiş ve 1592 Japon işgali sırasında yanmış sonra restore. Saray ustaca bir iştir ama çok güzel düzenlenmiş ve yaratıcı bahçelerinin için alkışlanan gizli Bahçe (Biwon) olarak da adlandırılan Arka Bahçe (Huwon), özellikle kayda değer. Bahçe neredeyse dörtte üçü 405,636 m2 Sarayı zemin oluşur ve zevkli bir Kore geleneksel Bahçe tüm temel öğelerini ile düzenlendiği: pitoresk pavyonlar ve salonları, lotus gölet, benzersiz şeklinde Kaya, taş köprü, merdivenler, su oyuklar ve yoğun ormanda arasında dağılmış yaylar.

Hwaseong kale üzerinden 34 Ay Suwon, Seul, güneyinde de 1796 inşa edilmiştir. Kale, en son yapı teknolojisi dahil, teorileri askeri savunma ve en gelişmiş askeri Kalesi Kore oluşturmak için estetik ilkeler hiç bilinen. Bu bir kent merkezi etrafında dalgalanan arazi üzerine gerilmiş ve dört büyük ve birkaç küçük kapılar, komut mesaj, gözetleme kuleleri, siperlerden, nöbet mesajlar ve Sığınaklar dahil. Çoğu 5,743 metre dış kale duvarının kalır.

Gyeongju tarihi alanlar ve Gochang, Jeollabuk-do ilin dolmen siteler; Hwasun,: Jeollanam-do; ve Ganghwa, Incheon, ayrıca eklenmiştir listesine 2000'de. Gyeongju Silla Krallığı'nın başkenti bin yıl için ve alan historical özellikleri zenginliği
Sayfa başına dön Aşağa gitmek
Kullanıcı profilini gör http://songilgook.yetkin-forum.com
Admin
Admin
avatar

Mesaj Sayısı : 660
Kayıt tarihi : 04/12/09

MesajKonu: Geri: Güney Kore'nin Kültür ve Sanatı    Paz Nis. 15, 2012 12:58 am

nedeniyle orada bir "Müze olmadan duvarlar" denir. 1. Alace Palace - Jongno-gu, Seul, Saray bulunan Joseon döneminde inşa edilmiştir. 2. Dolmen - Kore bronz Çağ mezar temsilci türü 3. Hwaseong Kalesi - hem Doğu hem de Batı modern askeri mimari özelliklerini bir araya getiren benzersiz bir örnek. 4. Silla Krallığı mezarlar içinde Gyeongju tarihi alanları Silla Krallığı Kraliyet mezardan bunlar Gyeongju içinde-. 5. Jongmyo tapınak - evler tabletler ölen kralların ve queens of Joseon Konfüçyüsçü Kraliyet tapınak. Jeju volkanik ada ve lav tüp birlikte 18,846 hektar kadar olun üç siteleri oluştururlar. Geomunoreum en güzel lav tüp mağara sistemi olarak her yerde, çeşitli renklerde karbonat tavan ve zemin ve koyu renkli lav duvarlar ile kabul, bunlar; okyanus üzerinden yükselen dramatik kale gibi Seongsan Ilchulbong krater; ve Hallasan, Güney Kore'nin en yüksek dağ, onun şelaleler, multi-shaped kaya oluşumları ve küçük krater Gölü. Bu siteler üstün estetik güzellik de gezegen, özellikleri ve dünyamızın kurulan işlemler tarihi tanıklık ayı.

Joseon Dynasty's Royal Tombs, Konfüçyüsçülük, kez, iktidar ideolojisi ve "pungsu," coğrafi kehanet, feng shui Çin bilinen Kore dili sürümüne bağlı kalarak inşa edildi. Onlar diğer ülkelerin mezarlara kolayca bulunamayan güzellik bir tür övünme. Perspektifler, mezarlar kayma onların düzeni, mimari tasarım ve kullanım ve taş nesneler ölçeğini Joseon döneminde doğa ve evren üzerine yansıtır. Mezarlar kültürel değeri daha da aşağı günümüze Joseon Hanedanı uzun tarih boyunca atalarının törenlere Holding geleneği bakımından görülebilir.

Temmuz 2010'da dünya mirası için eşsiz kültürel değerleri olarak Hahoe ve Yangdong köyleri, hem içinde bulunduğu: Gyeongsangbuk-do ili listesini onun 34. Genel Kurul Brasilia, Brezilya, dünya mirası Komisyonu onayladı. Onlar Confucian yönelimli, klan merkezli Joseon dönemi sivil hayata korunması için tanınmıyor
Sayfa başına dön Aşağa gitmek
Kullanıcı profilini gör http://songilgook.yetkin-forum.com
Admin
Admin
avatar

Mesaj Sayısı : 660
Kayıt tarihi : 04/12/09

MesajKonu: Geri: Güney Kore'nin Kültür ve Sanatı    Paz Nis. 15, 2012 12:59 am

1. Hahoe Köyü - Kore, eski tarihi klan köyde 2010 yılında unesco Dünya Miras Listesi'ne yazılı idi. 2-3. Jejudo Adası çok volkanik özellikleri ile büyük ölçüde küresel volkanizma ve ekosistemler anlayışı geliştirmiştir. Mt. Hallasan, biyolojik çeşitlilik ve coğrafi özellikleri güzel sahne dünya doğal miras olağanüstü evrensel değeri vardır. 4. Joseon Hanedanı'nın Royal Tombs - Gyeongneung (Kral Heonjong)
Sayfa başına dön Aşağa gitmek
Kullanıcı profilini gör http://songilgook.yetkin-forum.com
Admin
Admin
avatar

Mesaj Sayısı : 660
Kayıt tarihi : 04/12/09

MesajKonu: Geri: Güney Kore'nin Kültür ve Sanatı    Paz Nis. 15, 2012 1:06 am

Bellek dünya kaydının

1997'de unesco Dünya koruma ve sonsuza dek kaybetmiş tehlikesi dünya belgesel mirasının yaygınlaştırılması amacı kayıt bir bellek başlattı. Bu kayıt defteri Kore eklemeler Hunminjeongeum (Fonetik uygun insanları bilgilendirmek için), Joseonwangjosillok (Yıllıklar Joseon Hanedanı), Buljo Jikjisimcheyojeol (seçili Sermons of Budist bilgeleri ve Seon Masters), Seungjeongwon Ilgi (Diaries of Royal Sekreterliği), baskı woodblocks Tripitaka Koreana ve sair Budist kutsal, Joseon Hanedanı (Royal protokolleri), Uigwe ve Donguibogam, ilkeleri ve uygulama Doğu tıbbı içerir.

Hunminjeongeum Hangeul, Joseon Hanedanı'nın dördüncü cetvel King Sejong büyük (r. 1418-1450) tarafından oluşturulan Kore alfabesi öğretimi için bir başlangıç oldu. Yeni alfabe 1446 yürürlüğe
Sayfa başına dön Aşağa gitmek
Kullanıcı profilini gör http://songilgook.yetkin-forum.com
Admin
Admin
avatar

Mesaj Sayısı : 660
Kayıt tarihi : 04/12/09

MesajKonu: Geri: Güney Kore'nin Kültür ve Sanatı    Paz Nis. 15, 2012 1:07 am

HunminjeongeumKing Sejong, 28 yıl, 1446 yayınlanan, Hangeul (Kore alfabesi) prensipleri bu kitap kaydeder.

kaydeder.

Joseonwangjosillok her döneminde tarihi kaydı hazırlama geleneği sonuçlandı. Kral filminde Taejo Yıllıklar, kurucusu ve ilk kralı Joseon 1413 yılında başladı ve 1910 yılında hanedan bitimine kadar devam etti. Yıllıklar Yıllıklar Derleme (Chunchugwan) Office tarihçiler tarafından hazırlanan edildi ve korunmasını sağlamak için kopya ülkenin farklı bölgelerinde yer alan özel depoları depolanan.

Buljo Jikjisimcheyojeol, Baegun (1298-1374), keşiş tarafından 1372'de derlenmiş Seon (Zen) Budizm hakkında temel bilgiler içerir. Anahtar Kelimeler başlığının, "Jikjisimche" aydınlanma uygulaması yoluyla Seon ulaşma hakkında ünlü bir ifade den alınmıştır. Kitabın son sayfasında bir kolofon o hareketli metal türü Heungdeoksa Tapınağı ile 1377 yaklaşık seksen yıl önce Gutenberg İncil Almanya, yapım o hareketli metal türü ile basılan dünyanın en eski kitap basılmıştır yazdırıldığı olduğunu belirtiyor.
Buljo Jikjisimcheyojeol, Baegun (1298-1374), keşiş tarafından 1372'de derlenmiş Seon (Zen) Budizm hakkında temel bilgiler içerir. Anahtar Kelimeler başlığının, "Jikjisimche" aydınlanma uygulaması yoluyla Seon ulaşma hakkında ünlü bir ifade den alınmıştır. Kitabın son sayfasında bir kolofon o hareketli metal türü Heungdeoksa Tapınağı ile 1377 yaklaşık seksen yıl önce Gutenberg İncil Almanya, yapım o hareketli metal türü ile basılan dünyanın en eski kitap basılmıştır yazdırıldığı olduğunu belirtiyor.
Sayfa başına dön Aşağa gitmek
Kullanıcı profilini gör http://songilgook.yetkin-forum.com
Admin
Admin
avatar

Mesaj Sayısı : 660
Kayıt tarihi : 04/12/09

MesajKonu: Geri: Güney Kore'nin Kültür ve Sanatı    Paz Nis. 15, 2012 1:13 am

Buljo Jikjisimcheyojeol 1377 Basılmış, yazdırılan hareketli metal türü ile dünyanın en eski kitap budur.
Uigwe Royal protokolleri Joseon Hanedanı
Seungjeongwon, Royal sekreterlik Joseon Hanedanı, Joseon Hanedanı'nın ilk Kral, filminde Taejo (r. 1392-1398), 27th ve son, Sunjong'un (r. 1907-1910) Seungjeongwon Ilgi, günlük olaylar ve mahkeme, resmi program ayrıntılı bir kaydını tutmak için sorumluydu. Ancak, şu anda sadece 3,243 birimler mevcut. Seungjeongwon Ilgi içinde kaydedilen en büyük miktar-in otantik tarihi bilgi ve devlet sırlarını Joseon Hanedanı olduğunu. Joseon Hanedanı Yıllıklar için birincil kaynağı olarak hizmet, böylece tarihi değeri kendisi Yıllıklar daha öyle.

Goryeo modern bilim için "Tripitaka Koreana" bilinen Daejanggyeong (Goryeo Hanedanlığı Tripitaka), (Budist kutsal) Tripitaka topluluğudur. 13. Yüzyılda, Komisyon tarafından Goryeo Hanedanlığı (918-1392), altında 81,258 ahşap baskı bloklar oyulmuş bu şu anda Haeinsa Tapınağı: Gyeongsangnam-do ili saklanır. Belgesel miras, Uigwe eşsiz bir formu, Royal protokolleri için 500 yıl süren Joseon Hanedanı topluluğudur. Yazıları ve kapsamlı ve sistematik bir toplama, ayrıntılı hesabını önemli törenlerin ve törenlere Joseon mahkeme sağlar. Kendi özel stil belgesel mirasının dünyada başka hiçbir yerde bulunamadı
Sayfa başına dön Aşağa gitmek
Kullanıcı profilini gör http://songilgook.yetkin-forum.com
Admin
Admin
avatar

Mesaj Sayısı : 660
Kayıt tarihi : 04/12/09

MesajKonu: Geri: Güney Kore'nin Kültür ve Sanatı    Paz Nis. 15, 2012 1:25 am

Donguibogam
Kore şimdiye kadarki en iyi oryantal Tıp tez budur. Heo tarafından yazıldı Haziran (1546? ~ 1615), bu Simgesel Yapı tıbbi kitap 1610 tamamlanmıştır. Temmuz 2009 yılında unesco Dünya Miras Listesi'ne yazılı.
Donguibogam (prensipleri ve pratik Doğu tıbbı) bir ansiklopedi tıbbi bilgi ve derlenmiş ve 17 yüzyılda, Tıp uzmanları ve edebiyatçılar, kolektif desteğiyle Heo Jun (1539-1615) tarafından düzenlenen tedavi teknikleri göre Kraliyet Mahkemesi talimatları almaktır. Çalışma, Doğu Asya ve ötesinde Tıp evrimi gösterir. Sağlık sistemi açısından neredeyse görülmemiş fikirleri olan idealleri koruyucu hekimlik ve kamu sağlığı bakımı Devlet tarafından geliştirilmiş.

İnsanlığın Maddi Kültür Mirası 1998 Yılında unesco sözlü başyapıtları ilanı ve insanlığın maddi miras dünyanın maddi ve sözlü kültürel mirası korumak için hazırlandı. İlk bildiri 2001'den beri başyapıtları Kore üç soyut kültürel hazineleri ilan edildi ve bu Jongmyojerye ve Jongmyojeryeak (Royal atalarının Rite ve ritüel müzik), pansori (epik şarkılar) ve Gangneung Danoje Festival içerir. 2010 Yılında, kendi listesine Gagok, unesco Lirik şarkı döngüleri eşliğinde bir orkestra tarafından; Daemokjang, geleneksel ahşap mimari; ve falconry.

Safeguarding insanlık soyut kültürel miras sözleşmesi 2003 yılında evlatlık olarak, şaheser ilan tüm öğeleri otomatik olarak 2008 yılında soyut kültürel insanlık mirası temsilcisi listesinde dahil edilmiştir. 2009 Yılında beş madde yeni temsilcisi listesinde yazılı ve Ganggangsullae daire dans, Namsadang Vagabond palyaçolar oyun, akbaba Peak törenlere, Jeju Ayinler için Rüzgar ve dans ve Cheoyong içerir
Sayfa başına dön Aşağa gitmek
Kullanıcı profilini gör http://songilgook.yetkin-forum.com
Admin
Admin
avatar

Mesaj Sayısı : 660
Kayıt tarihi : 04/12/09

MesajKonu: Geri: Güney Kore'nin Kültür ve Sanatı    Paz Nis. 15, 2012 1:27 am

Jongmyojerye ruhları krallar ve queens Joseon dönemi, nerede onların ruhu tabletler enshrined Jongmyo (Royal atalarının tapınak) yaslanmak için düzenlenen atalarının Anıtı ayin olduğunu. Jongmyojeryeak ayin sırasında oynanır. Ritüel dans tarafından eşlik etti, Botaepyeong (büyük barışı koruma) Hanedan kurucuları sivil başarılarını öven 11 adet suit ve Jeongdaeeop (kurucu büyük Hanedanı) 15 adet, onların askeri başarılarını öven paketi oldu. Bu iki eser, 1447'de oluşan ve sırasıyla 11 parçaya 1464 düzenlendi. Jongmyoakjang bilinen iki ek parçaları birkaç yıl sonra oluşan.
Yetkililer, müzisyenler, dansçılar ve görevlileri yüzlerce olay, hangi ciddiyet ve Konfüçyüsçü ritüeller ihtişamı yansıtır katılmak. Özgün formu 500 yıldır ettirmiştir maddi olmayan bir kültürel başyapıtı nadir bir örnektir.

Pansori olan müzikal öykü-söylüyorum, bir tür davul eşliğinde bir vokalist tarafından gerçekleştirilir. Etkileyici şarkı, stilize konuşma ve mimetic hareketleri ile karakterize bu popüler yalnız epik şarkılar aristokrat ve halk kültürü benimsemesi. Pansori, "pan" (kamuya açık bir yerde nerede insanlar toplamak) ve "sori" (şarkı) bileşik bir kelimedir. Performansları, nerede kırsal Kore lehçeleri ile Bilgin edebi ifadeler birleştirmek metinler üzerinde bir erkek ya da kadın şarkıcı improvises sekiz saate kadar sürebiliyor. Ayarlar, karakter ve pansori kadar yaptığınız durumlarda Joseon döneminde kökleri. Pansori - müzikal öykü-söylüyorum, bir tür, davul eşliğinde bir vokalist gerçekleştirdikleri.
Sayfa başına dön Aşağa gitmek
Kullanıcı profilini gör http://songilgook.yetkin-forum.com
Admin
Admin
avatar

Mesaj Sayısı : 660
Kayıt tarihi : 04/12/09

MesajKonu: Geri: Güney Kore'nin Kültür ve Sanatı    Paz Nis. 15, 2012 1:29 am

Maske dans Gangneung Danoje Festivali
Danoje, iyi bir hasat için dua için düzenlenen ve Bahar arpa ve pirinç Dikim Sezon sonunu beşinci kameri ayın beşinci günü düşüyor. Geleneksel Seollal (ay yeni yıl)'ın ve Chuseok (şükran) ile birlikte üç en önemli tatil biri oldu. Şubat'ın Danoje Festival Jeju-do ili, Kore'nin en büyük geleneksel Festival ve yaklaşık dört hafta erken Beşinci ay ay takvimi dördüncü sürer. Müzik, dans, edebiyat, tiyatro ve el sanatları Festivali ile ilişkili sanatsal değeri yüksek ve festival yaklaşık bin yıl devam etti ve halk yaşam ve tarihi yansıtan bu olağanüstü değer yoktur. Festival Ayrıca Konfüçyüsçülük, Şamanizm, Budizm ve Taoizm Kore dini geleneklerini içermektedir ve törenler ve performansları bir çeşitlilik sunuyor.

Geleneksel olarak, temsilci mevsim tatil ve festivaller gibi Seollal, Daeboreum (ay takvimi üzerinde yeni yılın ilk tam ay), Danoje, Baekjung (15 Temmuz ölülerin ruhları onuruna düzenlenen Budist töreni), Chuseok ve Junggu (9 Eylül ay takvimi üzerinde düzenlenen festival) bir parçası olarak Ganggangsullae daire dans Kore'de gece gerçekleştirildi. Özellikle, büyük Ganggangsullae daire dans gecesi Chuseok gerçekleştirilmiştir.
Sayfa başına dön Aşağa gitmek
Kullanıcı profilini gör http://songilgook.yetkin-forum.com
Admin
Admin
avatar

Mesaj Sayısı : 660
Kayıt tarihi : 04/12/09

MesajKonu: Geri: Güney Kore'nin Kültür ve Sanatı    Paz Nis. 15, 2012 1:31 am

Ganggangsullae daire dans, şarkı, dans ve müzik bir Korece tarzı ballad dans benzetilebilir ilkel sanat biçimidir.
Ganggangsullae daire dans, şarkı, dans ve müzik bir Korece tarzı ballad dans benzetilebilir ilkel sanat biçimidir. Ganggangsullae daire dans performansı, kadınların elinde tutarak dans daire içerir. Bir lider vokal (sori) hareket ederken, gruptaki kadınların geri kalanı solisti şarkı sonraki satırı ile yanıt. Folklor ve Halkoyunları bu sanat formu doğasında buk (davul) ve janggu (kum saati şeklinde davul) gibi Kore geleneksel enstrümanları ile gerçekleştirilen halk müziği eşlik eder.

Jeju Chilmeoridang Yeongdeunggut (Jeju Ayinler için Rüzgar tanrıçası), Geonip-dong, Jeju Chilmeoridang tapınak yürütülen bir şaman ritüeli (gut) bulunan olduğunu. Geonip-dong ise küçük bir köy olan sakinleri kazanın balıkçı, bir yaşam: Jejudo adada kabukları toplamak ve haenyeo (dişi dalgıçlar) çalışıyor. Geleneksel olarak, köylüler onlar barış ve iyi bir hasat için köye hakim Tanrı'nın ve deniz tanrıçası olan dua şaman ritüelleri uygulanmaktadır. Belirlenmiş bir zaman boyunca Jeju Adası (Rüzgar tanrıçası) Yeongdeung sakin denizler ve bol yakalamak için yalvarıyorum törenleri düzenlenmektedir. Bu bağlamda, Jeju Chilmeoridang Yeongdeunggut bilinen rite haenyeo inanç ve halk inançları, Yeongdeung ile ilişkili içermektedir. Kendi benzersiz ve akademik değeri haenyeo tarafından yürütülen tek rite aslında bu yatıyor. Namsadangnori (Namsadang Vagabond palyaçolar Play) genelde Namsadangpae, 40 veya daha fazla erkek sanatçılar bir serseri Kumpanyası tarafından sahnelenen performansları anlamına gelir. Sıradan insanlar doğru dişli, kırsal kesimde ya da kasaba eteklerinde Namsadangnori gerçekleştirildi.

Diğer bir deyişle, sadece Namsadangnori kökleri geri commoner sınıfına takip, ama böyle performansları hazırlanan ve onlarla akılda düzenledi.
Sayfa başına dön Aşağa gitmek
Kullanıcı profilini gör http://songilgook.yetkin-forum.com
Admin
Admin
avatar

Mesaj Sayısı : 660
Kayıt tarihi : 04/12/09

MesajKonu: Geri: Güney Kore'nin Kültür ve Sanatı    Paz Nis. 15, 2012 1:34 am

Namsadangnori genelde Namsadangpae, 40 veya daha fazla erkek sanatçılar bir serseri Kumpanyası tarafından sahnelenen performansları anlamına gelir.
Bu performansları ama baskının boyunduruğu altında ayrıca bir mekan yangban (soylu sınıfı), ahlaksızlık eleştiri için sağlanan kendi sosyal ilgili mizah aracılığıyla acı kitlelerin ruh koyulaştırmak için tasarlanmış ve minjeong (insanlar) bilincinin geliştirilmesi için bir katalizör olarak görev yapmıştır.

Yeongsanjae (Rites of akbaba tepe) genellikle ölünün ruhunu bulmak onun yol Nirvana yardımcı olacak bir kişinin ölümünden sonra 2007 günü yapılan bir Budist törenle gösterir. Sakyamuni, Mt. Gridhrakuta Türkiye ikincisi yürütülen bir ayin kökenli Lotus Sutra, vaaz Yeongsanjae şimdi Yeongsan Hoesang (derleme Sakyamuni vaaz, akbaba Peak) çoğaltılması sembolize geldi. Kore geleneksel kültür parlayan bir örneği, Yeongsanjae merhum ruhlarını değil, Ayrıca bu yaşam böylece ikinci Buda, gerçeği aydınlanmış olmak sadece yardımcı böylece uzakta onların dünyevi kaygıları ile yapmak için onlara yardımcı içindir. Bu olay bu kadar bir performans olarak halkın katılımını çizer görkemli bir Budist töreni değil.

Cheoyongmu (Cheoyong dans) Cheoyong maskesi takmış ise yürütülen bir dans anlamına gelir. O insan benzeri bir görünüm maskeleri giymiş sırasında Sahne Alanı'nda gerçekleştirilen tek mahkeme danstır. Bu maske dans kralı Heongang (r. 875-886), birleştirilmiş Silla saltanatı ile ilişkili Cheoyong efsanesi dayanır. Cheoyong şarkı ve eşi baştan kötü ruh (Tanrı'nın veba) sürücüye uzakta dans kullanmış olduğu söylenir. Cheoyong dans de Yin-Yang ve beş Element teorileri temel Kötülüğün kapalı semt connotes. Coşkulu ve renkli dans teklisi taşır, ağalık ve maskeleri ile uyum içinde izlerken vivaciousness bir anlamda dans'ın dinamik hareket kalıplarını terlemek.

Gagok (uzun Lirik şarkı) tarafından küçük bir topluluk Kore geleneksel müzik aletleri eşliğinde, Korece, geleneksel vokal müzik bir türüdür. Pansori (müzikal tiyatro), minyo (folk songs") ve japga ("çeşitli şarkıları"), gagok klasik müzik jeongga ya da 'doğru şarkı' adı verilen bir çeşit ayrıdır Gagok Joseon döneminde gelişti. O sijo, Kore geleneksel şiir, şarkı sözleri, bize uzun zaman önce Koreliler ruhu ve kendi takdir Sanat içine bir belirti izin kullanır. Modern zamanlarda, gagok, hem şarkıcı hem de seyirciler tarafından zevk için şarkı olarak geliştirilmiştir.
Sayfa başına dön Aşağa gitmek
Kullanıcı profilini gör http://songilgook.yetkin-forum.com
Admin
Admin
avatar

Mesaj Sayısı : 660
Kayıt tarihi : 04/12/09

MesajKonu: Geri: Güney Kore'nin Kültür ve Sanatı    Paz Nis. 15, 2012 1:36 am

Daemokjang bir ana marangoz ya da esnaf olan saraylar, tapınaklar ve evleri gibi önemli binalar inşa veya onların işçilik belirtir. (sol)
Falconry, koruma ve eğitim şahinlerin ve vahşi oyun ya da kümes avcısı, yakalamak için diğer raptors geleneksel etkinliği bilinen en eski avcılık spor biridir. (sağ)
Daemokjang bir ana marangoz ya da esnaf olan saraylar, tapınaklar ve evleri gibi önemli binalar inşa veya onların işçilik belirtir. Daemokjang geleneksel bir başlık bir mimar eşdeğer olarak bugün görülebilir. Yani yazılı üzere Kore işçilik ilk şeklidir, Daemokjang listesi, soyut kültürel miras insanlık üzerinde yazıt anlamlıdır. Restorasyon, alace Palace, UNESCO dünya mirası ve daha yakın, Gwanghwamun kapısı ve Sungnyemun kapısı, Daemokjang tarafından yönetiliyordu.

Falconry, koruma ve eğitim şahinlerin ve vahşi oyun ya da kümes avcısı, yakalamak için diğer raptors geleneksel etkinliği bilinen en eski avcılık spor biridir. Falconry Birleşik Arap Emirlikleri, Belçika, Fransa ve Moğolistan dahil 10 diğer ülkelerle ortak falconry unesco soyut kültürel miras listeleri yazıtı Kore için anlamlı bir unesco hazineleri .
Taekkyeon ise bir geleneksel Kore savaş sanatı sorunsuz akan tarafından karakterize el ve insan vücudu esnekliğini vurgulamak ayak hareketleri. Taekkyeon doğal hareketleri bir dans gibi açılmak. Benzersiz ve neredeyse müzikal bir ritim savaşçıları rakipler bastırmak için bacak kilitleri, başladı ve atar kullanın. Goguryeo mezarlar duvarlara boyalı Taekkyeon savaş sahneleri bu spor için üç Krallık Dönemi kökeni iz. Goryeo Hanedanlığı sırasında savaş sanatçı teknikleri rafine ve genel taekkyeon kendi pratik kucakladı Joseon Hanedanı kadar değildi. Yürüyüşü performansları, akrobasi, müzik ve öykü anlatma dahil. Kesin kayıt yürüyüşü kökeni olarak kalır, ancak Joseon Hanedanı bu performans sanatı Bayındır gördüm yaygın olarak bilinir. Yürüyüşü perfomed beceri ve tekniğin vurgulayan soylu sınıf hareket ederken, performansları için halk hikayeleri, müzik ve yalnızca Kore ip yürümek içinde bulunan bir benzersiz sosyal ve katılımcı öğesi ile birlikte akrobasi weaved. İp walkers genellikle boru ve davul dövmek için esprili ve genellikle hiciv anlatıları ile bunların kalabalıklar söyledi meşgul. Popüler 2005 filmde, "Kral ve Palyaço," yürüyüşü tasvirleri, hem yurtiçinde hem de yurtdışında ilgiyi ve Beceri, takdir getirdi.
MOSI veya ince Rami dokuma nesil nesil Güney Chungcheong eyaletinde bulunan Hansan bölgesi, orta yaşlı kadınlar tarafından aşağı uzattı bir geleneksel kültürel uygulamadır. Dokuma tekniği, yöntemi miras yoluyla kadın aile üyeleri, içinde onların kızları ya da daughters-in-law geleneklerine annelere iletmek karakterizedir. Gelenek ay süren işlemler hasadı, Kaynama ve Rami bitkiler iplik eğirme ve son geleneksel bir tezgah dokuma ağartma bir dizi içerir. MOSI dokuma gitti üzerine iddiasıyla yazıtlı unesco tarafından topluluk ve el dokuma Tekstil çeşitlilik küresel tanıma artırmak için potansiyel bağlamasındaki kendi nişan. Bugün, hala bölgede teknik uygulama yaklaşık 500 insanlar vardır.
Sayfa başına dön Aşağa gitmek
Kullanıcı profilini gör http://songilgook.yetkin-forum.com
 
Güney Kore'nin Kültür ve Sanatı
Sayfa başına dön 
1 sayfadaki 1 sayfası
 Similar topics
-
» Do Re Mi Fa Sol La Si Do - Müzik ve Sevgilim
» GÖKTÜRK DÖNEMİ
» GAZNELİLER
» Jeet Kune Do - Bruce Lee'nin dövüş sanatı
» istanbul baltalimanı japon bahçesi

Bu forumun müsaadesi var:Bu forumdaki mesajlara cevap veremezsiniz
SONG İL GOOK FAN KAMPI :: 한국/KOREA-
Buraya geçin: